W3Schools
Anasayfa / Spor haberleri / Ümit Balta
ümit balta
ümit balta

Ümit Balta

Ümit Balta, haberleri, tüm internette yer aldı. Başpehlivan Ümit Balta yağlı güreşte gösterdiği başarılarıyla konuşuluyor. Güreş sporunda gösterdiği başarılara devam ediyor. Türkiye’de yağlı güreş sporunda başarılarını sergileyen güreşçiler dereceleri paylaştı. Ümit Balta, bu karşılaşmalarda başpehlivanlığı aldı. Ümit Balta hakkında daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Ümit Balta, vilayetinin, Yargorgan köyünde 17 Aralık 1917’de doğdu. Annesinin adı Rabiya, babasının adı Ümit Balta Mirza Mahmutmirzaoğlu’dur. Dokuz çocuklu çiftçi bir ailenin çocuğu olan Ümit Balta Özbek Türkleri’nden olup, çocukluk yılları hayatında derin akisler bırakacak olan Sovyet kızılordu milislerinin kanlı eylemleriyle doludur.

Ümit Balta Bilgileri

Ümit Balta Hacettepe Üniversitesi, İngiliz Dil Bilimi Bölümü’nden  mezun oldu. Bir dönem Gaziantep Anadolu Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yaptı. ODTÜ Lisan okulu’nda Öğretim görevlisi olarak çalıştı. ODTÜ bursuyla İngiltere de eğitimini sürdürdü. ODTÜ’de “Language  Teaching” konusunda yüksek lisansa devam etti.Ümit Balta  Yurtdışından davetler, burslar aldı ancak çeşitli nedenlerle katılamadı.

Ümit Balta, YOK’ten hemen sonra ODTÜ’deki görevinden istifa etti. Gaziantep’te,  1984 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak BİEM Bilgisayar İngilizce Eğitim Merkezi’nin kurdu. 1984’ten bu yana Gaziantep’te BİEM (Bilgisayar İngilizce Eğitim Merkezi)Kurslarının yöneticisi, öğretmeni, müdürü olarak “iş kadınlığı” görevine devam etmektedir. Ümit Balta, İleri seviye İngilizce, Teknik İngilizce, İş İngilizcesi kurslarında katılımcılara İngilizce rehberlik yapmaktadır.

ümit balta
ümit balta

Ümit Balta, Gaziantep’te Odalarla, Vakıflarla, Bankalarla ve çeşitli kuruluşlarla  ortak çalışmaları sonucunda pek çok kişiye Bilgisayar, İngilizce, Bilgisayarlı Muhasebe, Autocad Eğitimi vererek BİEM adına Başarı ödülleri almıştır. Ümit Balta Gaziantep Valiliğinin, Milli Eğitim Müdürlüğünün, Ticaret ve Sanayii Odasının BİEM Bilgisayar, İngilizce Kurslarına önemli katkılarda bulunmuştur.  

Ümit Balta Başpehlivan

Ümit Balta Uzun yıllar emek verdiği “Phonology of Gaziantep Dialect”,”Gaziantep Lehçesinde Ses değişimleri ve Metinler” 1979 yılında İngilizce olarak hazırlanıp,  Hacettepe Üniversitesi mezuniyet araştırma tezi olarak yayınlanmış, Hacettepe Üniversitesi Kütüphanesindedir.

Ümit Balta Mayıs 2002 tarihinde “IŞIK” şiir kitabı, Temmuz 2003 de “KANKA” anı kitabı, Şubat 2005 tarihinde “Alleben’ de Boğulmak”  Öykü kitabı  yayınlanmıştır. Ümit Balta Rotterdam’da hazırlanmakta olan, Anafilya, Türkçe Edebiyat, Kültür, Sanat, Dergisi’nin seçkilerinden derlenen, 2003 yılı İzdüşüm I kitabında “Irak için Tırlarla Papatya” isimli denemesi Almanya’da yayımlanmıştır. Ümit Balta, 2005 yılı İzdüşüm II kitabında “Yağmur Duası” şiiri, ve “Bir Kadın” prozası Rotterdam, Brüksel, Antalya’da yayınlanmıştır. Edebiyat dalında ilk defa katıldığı bir yarışmada “KANKA” anı kitabı  “Sabit İnce 2005 Edebiyat Ödülleri’ deneme dalında 2.lik ödülü almıştır (birinciliğe layık eser bulunamamıştır).

Ümit Balta Yerel, Ulusal, Evrensel; edebiyat dergilerinde, antolojilerde, gazetelerde  yazıları, yazıları ile ilgili eleştiriler, bireyin, toplumun sosyo kültürel değişimleri ile ilgili, sevgi, barış ve eğitim üzerine şiir, deneme, öykü yazıları yayınlanmaktadır. Ümit Balta Spor haberleriTürkiye Edebiyatçılar Derneği’nin üyesi olup Gaziantep temsilcisidir. İki kız annesidir.